/* */ Rozarium :: Róża Frühlingsgold

Róża Frühlingsgold

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

Rosa spinosissima ‘Frühlingsgold’

Duża parkowa róża krzaczasta o wielkich kwiatach do 15 cm średnicy. Wyhodowana wraz z całą serią róż wiosennych wcześnie kwitnących przez Wilhelma Kordesa II w 1937 roku. Krzew dorasta do ok. 2,5-3 m wysokości i podobnej szerokości. Zakwita jako jedna z pierwszych róż w maju. Kwiaty w kolorze ciepłej żółci/kremu o silnym zapachu. Liście drobne, sinozielone. Wysoka mrozoodporność / -32 st./ strefa 4 USDA. Zimuje bez okrywania.

Krzyżówka: Joanna Hill x Rosa spinosissima var. hispida.

Graham Thomas w swojej książce “The Graham Stuart Thomas Rose Book” takimi słowami wychwala ’Frühlingsgold’:

” Nie ma wątpliwości, że ta róża to krzew najwyższej jakości, wyróżniający się zapachem i obfitością kwitnienia wśród wszystkich kwitnących krzewów. Podczas pełni jego kwitnienia nie ma nic piękniejszego w ogrodzie. Dodatkowo może rosnąć na każdej glebie. Wspaniale przewieszające się pędy oblepione liśćmi oraz pojedyncze kwiaty o ciepłej, maślanej żółci z intensywnymi, licznymi pręcikami, blaknące do białego podczas upalnej pogody. Do tego cudowny zapach! W niektóre lata powtarza kwitnienie pojedynczymi kwiatami choć zwykle kwitnie wiosną.”

Mój krzew w pierwszym roku po posadzeniu zakwitł już w maju kilkoma kwiatami o nietuzinkowej urodzie. Mimo posadzenia w donicy, przyrost pędów był imponujący, ponad 1m w sezonie. Nie zauważyłam śladów chorób grzybowych. Po tak kapryśnym lecie było widać, że jest zdrową odmianą. Polecam na żywopłot, tył rabaty mieszanej lub soliter na trawniku. To wyjątkowa róża, chyba wciąż za mało doceniana. Każdy kto widział ją w pełni kwitnienia nie zapomni na długo tego widoku! :)

Fruhlingsgold w kolejnych latach rośnie równie wspaniale, bez większych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie potrzebuje oprysków bo liście są wyjątkowo zdrowe. Pamiętam tylko aby podsypać mu kompostu lub obornika wczesną wiosną. Pędy nie przemarzają nawet w bardzo mroźne zimy. Nie wymaga cięcia (kwitnie na starszych pędach), można jedynie co kilka lat wycinać wiosną najstarsze pędy przy gruncie dla odmłodzenia. Kwitnie co roku bardzo obficie w maju i czerwcu. Razem z np. Therese Bugnet lub Roseraie de l'Hay jest najwcześniej kwitnącą różą w ogrodzie. Kwiaty o romantycznym, subtelnym uroku, których piękno nie sposób uchwycić na zdjęciach.

 Po czterech latach krzew ma 2,5m wysokości i szerokości.  

Fruhlingsgold_2.jpg

Fruhlingsgold3.jpg

Fruhlingsgold.jpg

Fruhlingsgold.jpg1.jpg

fruhlingsgold_3.JPG

Pędy z dużą ilością kolców u nasady krzewu.

fruhlingsgold.JPG

fruhlingsgold.jpg

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.