Róża Kazanlik / Rosa damascena trigintipetala

Róża damasceńska Kazanlik / Trigintipetala
inaczej róża trzydziestopłatkowa, bułgarska róża olejkowa, najbardziej znana i ceniona w tej grupie. Z jej płatków wytwarza się atar - olejek różany, wykorzystywany do wyrobu kosmetyków. Na skalę produkcyjną uprawiana jest w Bułgarii, Turcji, Iranie i Maroko.
Kwiaty jedwabiście różowe, półpełne, mocno pachnące, kwitną w bukietach w VI i VII. Pędy mocno kolczaste, przewieszające. Krzew ma pokrój rozłożysty, rośnie silnie i dorasta do wysokość 1,5-2m i szerokość 1,2m. Zimuje bez okrywania.
Róże damasceńskie kojarzą się nam głównie z odurzającym zapachem i olejkiem różanym. Ich płatki wykorzystuje się również do robienia konfitur, dżemów i podpourri. Mają zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetologii. Miłośnicy róż historycznych chętnie sadzą je w ogrodach nie tylko ze względu na wspaniale pachnące kwiaty ale też cenią ich wysoką mrozoodporność, wytrzymałość na suszę, wiatr i deszcz. Róże damasceńskie pochodzą z suchego i gorącego klimatu dlatego bardzo dobrze znoszą ciepłe, w pełni nasłonecznione stanowiska. Sprawdzają się w żywopłotach i na rabatach mieszanych. Rzadko chorują i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, że kwitną na dwuletnich i starszych pędach więc przycina się je dopiero po kwitnieniu w lipcu, tak jak wszystkie róże niepowtarzające kwitnienia, skracając około połowę jednorocznych przyrostów. Ostatni raz można je przyciąć jeszcze końcem lata aby utrzymać zwarty pokrój krzewu.
Po kwitnieniu zawiązują się podłużne owoce szupinkowe, które przybierają ostatecznie barwę czerwoną.
Wszystkie zdjęcia w ogrodzie autorki.
Róża do nabycia w sklepie ROZARIUM.