/* */ Rozarium :: Róża Kazanlik / Rosa damascena trigintipetala

Róża Kazanlik / Rosa damascena trigintipetala

Napisany przez admin // lutego 7, 2018 // w Róże // 0 Komentarzy

Róża damasceńska Kazanlik / Trigintipetala

inaczej róża trzydziestopłatkowa, bułgarska róża olejkowa, najbardziej znana i ceniona w tej grupie. Z jej płatków wytwarza się atar - olejek różany, wykorzystywany do wyrobu kosmetyków. Na skalę produkcyjną uprawiana jest w Bułgarii, Turcji, Iranie i Maroko.

Kwiaty jedwabiście różowe, półpełne, mocno pachnące, kwitną w bukietach w VI i VII. Pędy mocno kolczaste, przewieszające. Krzew ma pokrój rozłożysty, rośnie silnie i dorasta do wysokość 1,5-2m i szerokość 1,2m. Zimuje bez okrywania.

Róże damasceńskie kojarzą się nam głównie z odurzającym zapachem i olejkiem różanym. Ich płatki wykorzystuje się również do robienia konfitur, dżemów i podpourri. Mają zastosowanie w kuchni, medycynie i kosmetologii. Miłośnicy róż historycznych chętnie sadzą je w ogrodach nie tylko ze względu na wspaniale pachnące kwiaty ale też cenią ich wysoką mrozoodporność, wytrzymałość na suszę, wiatr i deszcz. Róże damasceńskie pochodzą z suchego i gorącego klimatu dlatego bardzo dobrze znoszą ciepłe, w pełni nasłonecznione stanowiska. Sprawdzają się w żywopłotach i na rabatach mieszanych. Rzadko chorują i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Należy pamiętać, że kwitną na dwuletnich i starszych pędach więc przycina się je dopiero po kwitnieniu w lipcu, tak jak wszystkie róże niepowtarzające kwitnienia, skracając około połowę jednorocznych przyrostów. Ostatni raz można je przyciąć jeszcze końcem lata aby utrzymać zwarty pokrój krzewu. 

damascena_kwiat.jpg

damascena.jpg

damascena_1_-_Kopia.jpg

damascena_1.JPG

damascena_-_Copy.JPG

damascena_1.JPG

damascena_2.JPG

Po kwitnieniu zawiązują się podłużne owoce szupinkowe, które przybierają ostatecznie barwę czerwoną. 

damascena_1.jpg

Wszystkie zdjęcia w ogrodzie autorki.

Róża do nabycia w sklepie ROZARIUM.

 

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.