/* */ Rozarium :: Róża Concerto 94

Róża Concerto 94

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy


concerto4.jpg
Róża krzaczasta z serii Romantica, wyhodowana przez Meillanda w 1995 roku.  Synonimy: MEIhaitoil, Starstruck.

Kwiaty niezwykłej urody o średniej wielkości, pełne w kolorze od jasnego różu i kremowej żółci do odcieni morelowych i bieli w miarę przekwitania, lekko pachnące, bardzo trwałe (bukiet na pędzie kwitnie 2 tygodnie). Barwa kwiatów bardzo zmienna w zależności od gleby i warunków klimatycznych, co widać na zdjęciach. Kwitnie od lata do jesieni z małymi przerwami pomiędzy nastepnym kwitnieniem. Osiąga wysokość do 1 m i szerokość do 80 cm. Może rosnąć w pełnym słońcu przez cały dzień. W półcieniu kwitnie słabiej. Wyjątkowo odporna na choroby. Liście o intensywnej barwie, błyszczące, bardzo zdrowe. Idealna odmiana na miejsca reprezentacyjne, mieszane rabaty lub średni żywopłot. Strefa mrozoodporności 6-9 USDA. Zimuje pod kopczykiem na zachodzie kraju. Pochodzenie nieujawnione. Określana też, jako mieszaniec herbatni, bo ma właśnie takich rodziców (Jacqueline x Samantha), ale po wyglądzie najszybciej zakwalifikujemy ją do róż krzaczastych, rabatowych. 

concerto-1.jpg

Według mnie to bardzo udana odmiana warta rozpowszechnienia. Rośnie bardzo zdrowo bez większej opieki i nie przemarza. Błyszczące, grube liście są zupełnie odporne na choroby. Wg moich obserwacji najlepiej kwitnie na miejscu mocno nasłonecznionym ale przewiewnym. Bardzo dobrze znosi upał, kwiaty nie osypują się za szybko. Wymaga ostrożności w zestawianiu z innymi kolorami. Jej ciepłe tony nie zawsze dobrze współgrają z zimnym odcieniem różowym większości róż. Polecam niebieskości i fiolety oraz zawsze pasującą biel/krem (np. byliny: szałwie, przetacznik, lawenda, ostróżka, białe lilie, gipsówka i trawy ozdobne).

Concerto.JPG

Na poniższych zdjęciach wiadać, jak wygląda pojedynczy pęd, zakończony bukietem kwiatów. W zasadzie każda gałązka mogłaby tworzyć osobny bukiet. Kwiaty rozwijają sie po kolei. Na pierwszym zdjęciu rozwiniety jeden kwiat z kolejnymi pąkami. Na kolejnym zdjęciu rozwijają się juz kolejne kwiaty w bukietach. Pędy są bardzo sztywne, rosną prosto bez podparcia, nie pokładają się. Widoczne są też grube, błyszczące i bardzo zdrowe liście. 

Concerto_94_2_-_Kopia.JPG

Concerto_94_7_-_Kopia.JPG

Concerto_94_kolaz_-_Kopia.jpg

Wszystkie zdjęcia wykonane ogrodzie autorki.

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.