/* */ Rozarium :: Róża Tuscany

Róża Tuscany

Napisany przez admin // czerwca 15, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

Róża Tuscany / Old Velvet Rose / Black Tuscany / Old Tuscan

tuscany_28_-_Copy.jpg

róża francuska / gallica, jedna z najstarszych odmian w tej grupie;

wysokość i szerokość: 1-1,2m; upinana przy podporze może osiągać 2m;

kwitnie: VI-VII, na dwuletnich pędach;

kwiaty mocno pachnące, ciemne karminowo fioletowe z odcieniem purpury, płatki w ilości 25-28, z "zamszowym" połyskiem, jedne z najciemniejszych w tej grupie róż, widoczny środek żółtych pylników; 

pędy z minimalną ilością kolców;

Odmiana bardzo zdrowa! Znosi półcień.

Mrozoodporność do -35 stopni! Nie wymaga okrywania na zimę.

Przypuszcza się, że znana była już w XVI wieku czyli jest dużo starsza niż często podają źródła.

Cechą wyróżniającą Tuscany od innych odmian francuskich jest kolor i faktura płatków. Oba te atuty bardzo trudno oddać na zdjęciach. "Zamszowe" płatki pięknie połyskują w słońcu, a w cieniu przyjmują wiele odcieni purpury. Dlatego proszę się nie dziwić gdy na każdym zdjęciu ta róża wygląda inaczej. Najlepiej oglądać ją bezpośrednio w ogrodzie w czasie kwitnienia. 

tuscany_12.jpg

tuscany_11_-_Copy.jpg

tuscany_5_-_Copy.jpg

Tuscany_1_-_Kopia.1.jpg

tuscany_-_Copy.JPG

tuscany_3.JPG

Podobną odmianą do Tuscany jest pochodzącaod niej (prawdopodobnie siewka) Tuscany Superb o pełniejszych kwiatach i wyższym wzroście.

Przy okazji, chciałam zwrócić uwagę na ich zgodność odmianową. Zauważyłam, że w niektórych polskich i zagranicznych szkółkach te róże są czasami mylone. Pod nazwą Tuscany i/lub Tuscany Superb oferowane są np. Cardinal de Richelieu, Souvenir du Dr Jamain lub jej podobna odmiana. Na pierwszy rzut oka ich kwiaty, owszem, mają wiele wspólnego, jednak zachęcam do dokładnego porównywania innych cech, jak pędy, kolce, liście, po których najszybciej sklasyfikujemy gatunek. Ilość płatków również ma znaczenie. Tuscany i T. Superb mają typowy wygląd pędów, liści i kolców R. gallica czego nie widać u wymienionych zamienników. Dopatrzenie się różnic z Cardinal de Richelieu, nawet podczas kwitnienia, może być trudne dla początkujących rosarian, bo to jednak mieszaniec gallica. Jednak Souvenir du Dr Jamain jest typową remontantką i poza barwą płatków pod żadnym względem nie przypomina omawianych francuzek. Wystarczy chociażby spojrzeć na wygląd pędów aby od razu wykluczyć podobieństwo. Pędy Dr. Jamain są gładkie z nielicznymi dużymi kolcami, jak u remontantek. A jej kwiaty mają dużo więcej płatków. Te krzewy rownież lekko powtarzają kwitnienie co nie zdarza się u Tuscany bądź Tuscany Superb. 

Zdjęcia w ogrodzie autorki. 


O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.