/* */ Rozarium :: Róża Therese Bugnet

Róża Therese Bugnet

Napisany przez admin // czerwca 15, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

therese-bugnet.jpgTherese Bugnet ( Bugnet 1950) mieszaniec rugosa.  Krzyżówka: ((Rosa acicularis x Rosa rugosa Kamtchatica) x (Rosa amblyotis x Rosa rugosa Plena)) x Betty Bland.

Można przypiąc jej etykietę: “Róża nigdy niechorująca”! Zdrowa i pełna wigoru odmiana, zupełnie niepodobna do typowej rugosy. Początkowo rośnie dość szybko, przyrasta około metr w ciągu roku. Później wypuszcza wiele bocznych przyrostów i tworzy gęsty krzew. Dobrze znosi półcień i nawet lepiej utrzymuje kwiaty w miejscu częściowo osłoniętym przed słońcem. Może osiągnąć ok. 2 m wysokości i szerokości.

Therese_Bugnet_paki_-_Kopia.jpg

Jej kwiaty zakwitają jako jedne z pierwszych w sezonie, czasami już w połowie maja (jak na powyższym zdjęciu). Pąki ciemne, długie. Płatki kwiatu w kolorze umiarkowanego różu, bledną przekwitając. Zapach słodki, mocny. Pędy bordowe prawie bez kolców (kolce tylko u podstawy pędów) i gładkie liście– te cechy odbiegają od typowej rugosy. Z wiekiem pędy przewieszają się na boki, tworząc duży krzew parkowy. Therese Bugnet powtarza kwitnienie w sezonie, jednak najobficiej kwitnie w maju i czerwcu. 

Therese_Bugnet_krzew_pedy.jpgTherese_Bugnet_pedy_kolce_krzew.jpg

therese-bugnet-5.jpgNadaje się doskonale na wysokie żywopłoty lub tył rabaty. Nie wymaga wiele pielęgnacji, w zasadzie możemy jej nawet nie doglądać, poradzi sobie w każdych warunkach! Oczywiście w pierwszym roku po posadzeniu odwdzięczy się za konewkę wody raz na tydzień :)  Znosi też słabsze gleby i półcień. Zupełna odporność na mróz (strefa 3a USDA) podnosi jeszcze jej pozycję na liście najlepszych odmian idealnych do polskiego klimatu! Polecam szczególnie początkującym ogrodnikom. :) 

Therese_Bugnet_2013.jpg

Therese_Bugnet3.jpgTherese_Bugnet1-001.jpgTherese_Bugnet_2fala_1_-_Kopia.JPG

therese_bugnet.JPG

picture-007.jpg
therese_bugnet_1.JPG

therese_bugnet_1.JPG

therese_bugnet_orliki_2.NEF.jpg

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.