/* */ Rozarium :: Róża The Pilgrim

Róża The Pilgrim

Napisany przez admin // czerwca 14, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

pilgrim-pc485ki.jpgThe Pilgrim
Synonimy: Pilgrim, AUSwalker, Gartenarchitekt Gunther Schulze. Róża angielska Davida Austina z 1991 roku.

Jedna z niewielu żółtych róż, która wyróżnia się delikatnością kwiatów i swoistym „ciepłym” charakterem. 

Kwiat kremowo- żółty, pełny o rozetowo ułożonych płatkach, ciemniejszych bliżej środka.

Zapach ziołowy z nutą mirry. Pilgrim rozkwita dość wcześnie, często już pod koniec maja i powtarza kwitnienie do jesieni.

 Pąki kuliste, ostro zakończone, na długich szypułkach. Kwiaty wyrastają po kilka/kilkanaście w bukietach na końcach pędów głównych i bocznych. Zakwita pod koniec maja i po przerwie powtarza kwitnienie do jesieni. W środku lata kwiaty są jaśniejsze, bardziej otwarte, wypukłe, jak na zdjęciu poniżej.


pilgrim-11.jpg

pilgrim1.jpgLiście jasnozielone, zdrowe. Niestety listki rosnące blisko ciepłej ściany atakują skoczki różane. Pomaga je zwalczyć oprysk czosnkowy.

Pędy z małą ilością kolców – zatem róża może rosnąć blisko miejsca zabaw dla dzieci. Zasadniczo jest dużą różą krzaczastą do wysokości 1,5 m. Pędy rosną prosto w górę, ale pod ciężarem kwiatów przewieszają się na boki. Drobna podpora będzie wskazana. Kwiaty przewieszające się malowniczo w dół przypominają róże Noisetta. Choć zdaję sobie sprawę, że zwieszone kwiaty nie wszystkim przypadają do gustu to proszę spojrzeć czy w tym przypadku nie wyglądają przeuroczo? 

Po mroźniejszej zimie górna część pędów z pewnością podmarznie, więc zostanie przycięta i róża utrzyma pokrój krzaczasty. W cieplejszych rejonach, gdy końce pędów nie przemarzną, można potraktować ją jako niską różę pnącą i podwiązać do podpory bez przycianania pędów głównych. Wtedy należy przyciąć lekko tylko pędy boczne a pędy główne upinać do poziomu.

Dodatkowo co roku wycinam u podstawy jeden stary pęd aby odmłodzić krzew. Jak większość róż angielskich, Pilgrim może rosnąć w lekkim półcieniu w godzinach popołudniowych. Wystawa południowo-wschodnia wydaje się najodpowiedniejsza. Według mnie to jedna z ładniejszych róż Austina, o romantycznym uroku i przepięknym zapachu.

Pilgrim_1.JPG

Pilgrim_1.jpg

Nie wyobrażam sobie ogrodu różanego bez Pilgrima! Każdy z wielbicieli róż na pewno znajdzie choćby mały kącik lub donicę aby posadzić tę wartościową i jakże uroczą odmianę.

Pilgrim.jpg

Pilgrim_1.jpg

copy-of-the-pilgrim-1.jpg

Poniżej nasza róża w formie dużego krzewu parkowego:

pilgrim_-_Copy.jpg

Wszystkie zdjęcia w ogrodzie autorki. 

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.