/* */ Rozarium :: Róża Super Excelsa

Róża Super Excelsa

Napisany przez Ewa // sierpnia 16, 2012 // w Róże // 0 Komentarzy

dsc_0070-1.jpgSuper Excelsa
Róża pnąca wiotka, hodowca Hetzel 1986, ADR 1991.

To “młodsza siostra” odmiany Excelsa, udoskonalona i wyjątkowo odporna na choroby. Kwiaty różowo-karminowe, pełne, drobne (średnica 3cm) w dużych pękach, bez zapachu lub zapach bardzo lekki. Kwitnie od czerwca do mrozów.

Dorasta do wysokości 2,5m -3m. Liście ciemno zielone, drobne, błyszczące. Odmiana mocno się krzewi od samego dołu, niezwykle witalna i zdrowa, odporna na niesprzyjające warunki siedliskowe. Wystarczająco odporna na mróz, od 10 lat nigdy nie przemarza nawet podczas bezśnieżnych zim. Wiotkie pędy trzeba podwiązywać do podpory. Idealna na osłony, pergole i kratki. Zjawiskowo wygląda, jako pienna lub pnący rambler porastający średnie drzewo owocowe. Co kilka lat odmładza się ją wiosną poprzez wycięcie najstarszego pędu przy ziemi. Zawiązuje sporo drobnych, błyszczących owoców, które utrzymują się całą zimę na krzewie. Polecam do przydomowych ogrodów.

super-excelsa1.jpg

super-excelsa.jpgKrzew jest zwarty, łatwo go rozpiąć na podporze lub podwiązać do kolumny. U mnie wspiera się na dwóch drewnianych palikach. Nie zajmuje dużo miejsca zatem zmieści się nawet w najmniejszym ogrodzie. Naprawdę bezproblemowa odmiana. Po obcięciu przekwitłych kwiatów zakwita ponownie i pokazuje kolejne kwiaty do końca sezonu.

Jeszcze w listopadzie pojawiają się kolejne kwiaty, zdobiąc kolorami jesienny ogród! s-excelsa.jpgsuper-excelsa2.jpgsuper-excelsa-1.jpg

O autorze

Ewa J.

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.