/* */ Rozarium :: Róża Irena Sendlerowa

Róża Irena Sendlerowa

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

Róża Irena Sendlerowa- Györy 2008

pochodzenie: Mr. Bluebird x siewka

Oryginalna róża rabatowa w stylu róż angielskich. Biało-kremowa, pełna, lekko pachnąca ziołowo o kwiatach średnicy ok. 7-9 cm. Płatki przybierają czasem różowo-porcelanowy odcień. Kwiaty przewieszają się w romantycznym stylu. Powtarza kwitnienie do jesieni.

Jedni klasyfikuja ją jako floribundę, inni jako różę wielkokwiatową. Kwitnie bukietami po kilka kwiatów na pędzie. Dorasta do wysokości iszerokości ok. 50-60 cm. Zimuje pod kopczykiem.

Irena_Sendlerowa_7-001.JPG

Rzadka i jeszcze mało znana odmiana ale na pewno warta rozpowszechnienia.

Róża upamiętnia Irenę Sendlerową, urodzoną 15. lutego 1910 roku i zmarłą 12 maja 2008 roku w wieku dziewięćdziesięciu ośmiu lat, polską pielęgniarkę i działaczkę społeczną. Podczas drugiej wojny światowej przyczyniła się do uratowania dwu i pół tysiąca dzieci oraz wielu dorosłych z warszawskiego getta. 

Irena_Sendlerowa_1942.jpg

800px-Tablica_Irena_Sendlerowa_Pawiskiego_2_Warszawa.JPG


O bużliwym ale fascynującym życiu naszej bohaterki możemy przeczytać w głośnej i jedynej biografii pod tytułem " Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" Anny Mieszkowskiej. Jest to nowa, rozbudowana, poprawiona i uzupełniona wersja, wzbogacona zdjęciami i po raz pierwszy publikowanymi dokumentami – autorka przedstawia życie Ireny Sendlerowej także z prywatnej perspektywy. Przede wszystkim dzięki wspomnieniom córki Sendlerowej Janiny Zgrzembskiej, która włączyła się w prace nad książką. 

Fragment książki :

http://marginesy.com.pl/uploads/attachments/132967/Mieszkowska_Sendlerowa_16-37.pdf.pdf

Zdjęcia róż w ogrodzie autorki.

Irena_Sendlerowa.JPG

irena_sendlerowa_2.JPG

irena_sendlerowa_3.JPG

irena_sendlerowa_5.JPG

 

Róża dostępna w ROZARIUM

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.