/* */ Rozarium :: Róża Hermann Schmidt

Róża Hermann Schmidt

Napisany przez admin // czerwca 13, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

Róża Hermann Schmidt - hodowca: Hetzel 1986, pochodzenie nieujawnione.

Hermann_Schmidt_2_-_Kopia.JPG

Róża pnąca, mieszaniec multiflora, rambler powtarzający kwitnienie. Kwiaty małe, półpełne, fioletowe z jasnym oczkiem, kwitnące w duzych bukietach. Zapach silny "lipowy", dobrze wyczuwalny, nawet z dalszej odległości, za który otrzymała brązowy medal w Baden Baden w 1988. Róża jest bardzo zdrowa, liście bez oznak chorób przez całe lato. Pędy wiotkie, łatwo dające się upinać na podporze. Osiąga wysokość około 2 m. podpinana do filaru, kratki lyb trejażu. Może też się płożyć po ziemi, okrywając grunt. HMF podaje strefę mrozoodporności 6b, która wydaje się lekko za wysoka. W tym roku pierwszy raz zimuję tą odmianę w gruncie. O efektach napiszę wiosną. 

Ta odmiana zasługuje na znacznie większą uwagę. Posiada tak wile ważnych atrybutów : zapach, zdrowie, silny wzrost, powtarzanie kwitnienia, oryginalną barwę. A jeśli ktoś martwi się o jej zimowanie, wystarczy zdjąć pędy z podpory i położyć na ziemi, gdzie warstwa śniegu zimą pomoże w zachowaniu długich pędów. Zaprośmy ją do ogrodu! :)

Róża nosi imię niemieckiego architekta i miłośnika róż.

Hermann_Schmidt_3_-_Kopia.JPG

Hermann Schmidt jest jednym z kilku pięknych powtarzających kwitnienie ramblerów niemieckiego hodowcy-amatora Karla Hetzela. Z najsławniejszych jego kreacji wymienię tu: Super Excelsa, Super Dorothy czy Super Fairy. osiągnął swój cel i skutecznie wyleczył pierwotne odmiany tych ramblerów z podatności na mączniak prawdziwy. Udoskonalonym odmianom dodał przedrostek: Super. Karl Hetzel (1923-16.05.2003) zajmował się hodowlą róż od roku 1970 i ma na swoim koncie około 60 własnych odmian. Można je oglądać w jego ogrodzie różanym w  Oberderdingen w Niemczech.

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.