/* */ Rozarium :: Róża Golden Showers

Róża Golden Showers

Napisany przez admin // czerwca 13, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

golden-showers-4.jpgGolden Showers, hodowca – Dr Walter E. Lammerts (USA 1956), Krzyżówka: Charlotte Armstrong x Captain Thomas.
Róża wielkokwiatowa pnąca powtarzająca. Złotożółte duże kwiaty o 20-30 płatkach i słodko-herbatnim zapachu oraz delikatnym wygladzie, blakną w miarę przekwitania. Liście o ciemnej zieleni, błyszczące. Krzew dorasta do ok. 3m wysokości jako pnącze a przy mocniejszym cięciu przybiera pokrój róży parkowej do ok. 2 m. Znosi duże mrozy do -30 stopni, można sadzić ją w całej Polsce.
Poleca się ją nawet na ściany północne, dobrze znosi półcień ale nie wskazane jest sadzić ją w gorącym słońcu bo kwiaty więdną w upale.
U mnie rośnie przy wschodniej ścianie. Na tym stanowisku kwiaty dobrze się utrzymują jednak róża atakowana jest tam przez przędziorki i mączniak. Lepiej byłoby posadzić ją w przewiewnym miejscu z dala od gorącego muru.
Starsza odmiana ale wciąż bardzo popularna, zdobywczyni wielu nagród. Ma swoje plusy i minusy, ale bardzo ją lubię, choćby za wczesny termin kwitnienia  i delikatyny urok kwiatów. Pierwszy kwiat zakwitł u mnie w połowie maja na równi z dziką różą r. rugosa.

Warto dosadzić do niej ciemniejszy powojnik z grupy viticella (włoski) np. Abundance lub Polish Spirit.

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.