/* */ Rozarium :: Róża Gipsy Boy / Zigeunerknabe

Róża Gipsy Boy / Zigeunerknabe

Napisany przez admin // czerwca 19, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

Róża burbońska Zigeunerknabe (Geschwind 1909); synonim Gipsy Boy; introdukowana przez Petera Lamberta;

Gipsy_Boy_7.JPG

-krzew osiąga 1,8 -2 m wysokości, czasem więcej. Ma przepiekne ciemne purpurowe, pełne, pachnące kwiaty z żółtym środkiem pylników, które ukazują się na początku lata. Kwitnie w bukietach po kilka sztuk na dwuletnich pędach. Liście bardzo zdrowe. Jest to odmiana wyjątkowo mrozoodporna do -40, tzw. terminatorka. Bezobsługowa róża. Nawet bardzo mroźna zima 2011/2012 nie pozbawiła jej pędów. 

Zigeunerknabe może rosnąć na słabszej glebie i miejscu półcienistym. Znosi także miejsca wietrzne. 

Cięcie pędów po kwitnieniu. W zasadzie można wycinać u podstawy stare, przekwitnięte pędy. Młodych pędów nie ruszamy lub przycinamy tylko kosmetycznie.

Gipsy_Boy_8.JPG

Gipsy_Boy_5.JPG

Moją sadzonkę posadziłam w 2010r. W roku 2011 rozrosła się w ładny krzew a w 2012 nawet obficie zakwitła i porządnie urosła. W tym roku czekam na popis kwitnienia. :) 

Gipsy_Boy_2.JPG

Rok 2013:

- Gipsy Boy przezimował wspaniale, zielone pędy pozostały na całej długości. Nie wymagał nawet kosmetycznego cięcia. Mamy czerwiec i całe te pędy pokryły się kwiatami. Zdjęcia tylko w niewielkim stopniu oddają piękno tego krzewu. 

Gipsy_Boy_Pilgrim.jpg

Gipsy_Boy_krzew.jpg

Gipsy_Boy_kwiaty_-_Kopia.jpg

Rok 2014

Gipsy Boy przezimowała bez najmniejszych uszkodzeń. Wiosenne cięcie było jedynie kosmetyczne (wycięcie nadłamanych lub cienkich pędów). Krzew kwitł około 4 tygodni bardzo obficie dając wyjątkowy pokaz odcieni purpury i fioletów. To jedna z najpięknieszych i najdorodniejszych róż w ogrodzie. W towarzystwie Moonlight Pembertona, Pilgrima, Rose de Rescht, piwonii i wieczornika damskiego tworzy udaną kompozycję. Niezmiennie odporna na choroby przez cały sezon. Dodatkowo błyszczące owoce są ozdobą na jesień i zimę. Bardzo długo utrzymują się na krzewie. 

Tego roku Gipsy Boy wydała kilka bardzo długich pędów długości ponad 2m, które można z powodzeniem upinać na kratce lub innej podporze i prowadzić ją jako różę pnącą. Różę, która nie przemarza w najcięższe mrozy! Gdyby powtarzała kwitnienie mogłaby być ideałem! 

Poniżej kilka zdjęć z 2014:

rabata_bok_gipsy_boy_pilgrim_rose_de_rescht_2.JPG

Gipsy.JPG

rabata_bok_moonlight_gipsy_boy_pilgrim.JPG

gipsy_Boy_4.JPG

rabata_bok_rose_de_rescht_pilgrim_gipsy_boy.JPGgipsy_Boy_3.JPG

rabata_bok_moonlight_pilgrim_gipsy_boy.JPG

Owoce Gipsy Boy / Zigeunerknabe:

Gipsy_Boy_6.jpg

Gipsy_Boy_5.jpg

Gipsy_Boy_4.jpg

Gipsy_Boy_1.jpg

Róża do nabycia w sklepie Rozarium

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.