/* */ Rozarium :: Róża Hippolyte

Róża Hippolyte

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

hippolyte2.jpgRóża francuska Hippolyte (synonim Souvenir de Kean) Hybrid Gallica,

wyhodowana w 1843 roku przez Parmentiera. Rośnie wysoko do ok. 1,5-2 m i osiąga podobną szerokość. Pędy prawie bez kolców, liście jasnozielone. Kwiaty urocze, średniej wielkości karminowo-fioletowo-purpurowe, pełne, pachnące, z oczkiem w środku. Kwitnie wczesnym latem na zeszłorocznych pędach. Cięcie wg uznania po kwitnieniu w lipcu, sierpniu.

Bardzo duża odpornośc na mróz, strefa 4 USDA- idealna do wschodnich rejonów kraju, gdzie bez problemu przetrwa mroźne zimy! Na zachodzie Polski nie potrzebuje okrywania.

Urocza odmiana o intensywnej barwie kwiatów. Może śmiało konkurować ze znaną już dobrze Tuscany, The Bishop lub Cardinal de Richelieu. 

2011: w pierwszym sezonie po posadzeniu kwiaty miały barwę jaśniejszą niż klasyczna dla tej odmiany, z większą domieszką różu i odcienia karminowego. Taka sytuacja zdarzą się często u róż o ciemnych kwiatach. Na właściwy odcień kwiatów czasem trzeba czekać kilka lat, gdy krzew głębiej się zakorzeni, rozrośnie i zadomowi na nowym miejscu. 

hippolyte.jpg

2013:

Hippolyte rozrosła się już do sporych rozmiarów, przekroczyła metr wysokości i nieco więcej średnicy. Kwiaty przybrały ciemniejszą barwę niż w poprzednich latach. Kwitła około miesiąca. Rośnie zdrowo. Tu w fazie pełni kwitnienia w czerwcu:

Hippolyte_7.jpg


Hippolyte_2_-_Kopia.jpg


rabata_Hippolyte.jpg


2014: Hippolyte wyrosła na duży krzew powyżej 1 m. 

hippolyte_historyczna_2_-_Copy.JPG

hippolyte_historyczna_1_-_Copy.JPG

2015: Z każdym rokiem Hippolyte jest większa i kolor kwiatów staje się intensywny. :)

hippolyte_1-001.JPG

hippolyte_2_-_Copy.JPG

hippolyte_2_-_Copy.JPG

hippolyte_5_-_Copy.JPG

2016: Po jednorazowym cięciu w lipcu, po kwitnieniu, Hippolyte wyrosła na wysokość ok. 1,8 m. Przy tych rozmiarach potrzebuje już podpory, aby pędy nie przewieszały się na boki. Oczywiście jeśli mają Państwo wystarczająco miejsca wokół można pozwolić jej swobodnie sie rozrastać. Wtedy kwitnienie będzie jeszcze obfitsze, ponieważ pochylające się pędy główne wytworzą dużo pędów bocznych, zakończonych pąkami. 

Hippolyte_-_Copy.jpg

Wszystkie zdjęcia w ogrodzie autorki. 

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.