/* */ Rozarium :: Róża Empress Josephine

Róża Empress Josephine

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

Empress_Josephine_3.JPG

Róża Empress Josephine - synonim: Imperatrice Josephine, Souvenir de I'Imperatrice Josephine, R. turbinata. Wyhodowana we Francji przez Jacques-Louis Descementa (przed 1815). Źródła podają, że może być mieszańcem  R. majalis x R. gallica. Kwitnie bardzo wcześnie, końcem maja, nie powtarza kwitnienia za to zawiązuje niezwykle ciekawe owoce szupinkowe w kształcie bąków. 

Kwiaty pełne, bardzo delikatne o nietuzinkowej urodzie w kilku odcieniach różu o średnicy ok. 7 cm. Róża silnie pachnie dlatego warto posadzić ją takim miejscu a by móc rokoszować się jej wonią. 

Rośnie bardzo silnie. P. Marian Sołtys doczekał się dorodnego krzewu wysokości 3,5 m! Można zatem traktować ową odmianę jako różę pnącą i obsadzić nią bramkę lub pergolę. Może rosnąć równiez jako soliter, nie wymaga podpór. Biorąc pod uwagę wysokoą mrozoodproność (-29) możemy mieć zawsze duży, obficie kwitnący krzew, który nie zmarznie zimą. Ciekawym pomysłem jest także wyprowadzenie Empress J. na pienne drzewko niewymagające osłony zimowej. Dodatkowym atutem jest tolerancja na gorsze gleby i cień. Myślę, że te wszystkie zalety wynagrodzą nam jednokrotne kwitnienie. 

Moja sadzonka kwitła pierwszy raz w tym roku. Kwiaty były półpełne, zwiewne i pieknie pachniały. Oczekuję na dorodny i obficie kwitnący krzew w przyszłym roku. Jak to dobrze mieć różę, o którą nie trzeba się bać, że zmarznie zimą. :)

Empress_Josephine_-_Kopia.jpgEmpress_Josephine_2.JPG

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.