/* */ Rozarium :: Róża Eden Rose 85

Róża Eden Rose 85

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

eden.jpgEden Rose 85 , hodowca Jacques Mouchotte, introdukcja we Francji przez Meilland International w 1985 roku pod nazwą Pierre de Ronsard. 

Krzaczasta lub pnąca róża, wysokość 1,5 m-2 m, synonimy : Eden Climber, MEIviolin, Pierre de Ronsard, Eden.

Krzyżówka: (Danse des Sylphes × Händel) x Pink Wonder Cl.

Pąki kuliste, grube, otwierają się powoli w duży kwiat. Kwiaty kremowe, zewnątrz lekko różowe, z ciemniejszymi płatkami im bliżej środka. Przepiękny i niepowtarzalny, trudno pomylić go z inną odmianą. Bardzo mocno wypełniony płatkami, w stylu starych róż, lekko pachnie.

picture-030.jpgLiście błyszczące, ciemnozielone. Zwykle powtarza kwitnienie końcem lata choć bywają sezony bez powtórnego kwitnienia kosztem wzrostu pedów. Krzew początkowo rośnie sztywno w górę ale z czasem przewiesza się na boki.

W cieplejszych rejonach zachodniej Polski można pokusić się o prowadzenie jej jako pnący climber. Ogólnie wytrzymała róża, zdrowa i mrozoodporna (strefa 5b USDA). Mroźną zimę 2009/2010 zniosła bardzo dobrze, pedy nie zmarzły. Zimą 2010/2011 straciła 1/3 pędów ale zachowała wysoki wzrost do 2 m. Polecam, jako soliter lub nie ciętą niską pnąca. Wymaga ciepłego, osłoniętego miejsca jednak z dala od gorącego, południowego muru gdzie mogą atakować ją przędziorki. Dość powoli rośnie po posadzeniu, potrzebuje 3-4 lat na utworzenie ładnego krzewu. To wyjątkowa róża, która powinna zająć honorowe miejsce w ogrodzie!

Eden_5.JPG

eden-6-copy.jpgCięcie wczesną wiosną pędów bocznych na 3-5 oczek. Pędy główne przywiązywać poziomo do podpory co spowoduje kwitnienie na całej ich długości. Z roślin towarzyszących polecam: dzwonki brzoskwiniolistne, ostróżki, gipsówkę i lilie wcześnie kwitnące.

 

 

 

eden-2.jpg

eden-11.jpgeden-rose.jpg

Przykładowe połączenia na rabaty: Róża Eden Rose, ostróżki (Delphinium), Lilie białe (Lilium candidum), naparstnice (Digitalis), róża Rosarium Uetersen (różowa).

kolaz-eden-ru.jpg

Eden_Rose_7.JPG

Eden_Rose_4.JPG

Eden_7.JPG

Eden.JPG

 

Zdjęcia wykonane w ogrodzie autorki.

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.