/* */ Rozarium :: Róża Dawida

Róża Dawida

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

Róża Dawida ( Rosa davidii) - gatunek pochodzący z Chin. Tworzy duży krzew parkowy wielkości 2-3 m. Kwitnie latem w czercu i lipcu. Kwiaty pojedyncze, różowe z żółtymi pręcikami. Największą ozdobą tej róży są czerwone, podłużne owoce, które utrzymują się całą zimę. Liście również są dekoracyjne, karbowane i ząbkowane. Róża znosi przeciętne gleby. Najlepiej  kwitnie na stanowisku słonecznym. 

Rosa_davidii_net.jpg

Zdjęcie: http://www.gaolongxiao.com/chinese/about/about.asp?id=20

Róża warta posadzenia jako tło rabaty lub swobodnie rosnący krzew w takim miejscu, aby można z bliska podziwiać atrakcyjne owoce. Dobrze będzie sie prezentować także w sąsiedztwie innej róży o ozdobnych owocach: Rosa sweginzowii Macrocarpa, której owoce sa jeszcze większe, o bardziej wydłużonym kształcie.

Żródła podają 6 strefę mrozoodporności, która jest raczej zaniżona. Krzew znosi większe mrozy, niż się sądzi. W rejonie Wielkopolski dobrze znosi spadki temperatur do ok -20 C. Pędy nie przemarzają na całej długości. Z powodzeniem można dać jej strefę 5 USDA.

W Polsce róża ta jest jeszcze bardzo mało znana. Zasługuje na większe rozpowszechnienie ze względu na ozdobne owoce. Do wykorzystania w ogrodach naturalistycznych, żywopłotach, kuchni, florystyce i dekoratorstwie. 

Piękne zdjęcia  Róży Dawida można obejrzeć na : http://www.nana-neco.com/rose-index/Rosa_davidii.htm

Zdjęcie tytułowe z Wikipedii.

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.