/* */ Rozarium :: Róża Rose de Rescht

Róża Rose de Rescht

Napisany przez admin // czerwca 12, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

rose-de-resht.jpgRóża damasceńska
Rose de Rescht / Rose de Resht

Róża damasceńska powtarzająca kwitnienie o pełnych, rozetowych/pomponowych, purpurowo-amarantowych, mocno pachnących kwiatach. Zaliczana do jednych z najpiękniej i najmocniej pachnących róż. Zaczyna kwitnąć bardzo wcześnie, czasami już w maju i powtarza kwitnienie z małymi przerwami przez całe lato do mrozów.

Pąki kuliste, otwierają się w pełny, kształtny kwiat, mocno wypełniony płatkami. Krzew gęsty o zwartym, wyprostowanym pokroju . Idealna odmiana do małych ogrodów! Lekko podatna na mączniak pod koniec lata ale szybko odzyskuje zdrowie. Osiąga wysokość do 1m i szerokość 70 cm. Najlepiej wygląda na pierwszym planie rabaty. 

Płatki można wykorzystać na konfitury różane.

Co roku cięcie bardzo lekkie, kosmetyczne. W celu odmłodzenia starszych egzemplarzy zalecam co kilka lat mocne cięcie wczesną wiosną lub po pierwszym kwitnieniu. Rozmnaża się przez okulizację na podkładkach róż dzikich lub przez sadzonki pędowe latem.  Ta róża jest wyjątkowo zimotrwała (do -32  st.). Nie wymaga okrycia na zimę. Bardzo dobrze kwitnie w półcieniu. Nie znosi palącego słońca. 

DSC_0081.JPG

DSC_0082_-_Kopia.JPG

Polecam ją najbardziej do romantycznych nasadzeń razem z dzwonkami, naparstnicą, bodziszkiem i lilią białą. Warto sadzić ją w pobliżu miejsca wypoczynku, aby móc upajać sie wspaniałym zapachem! Szczególnie przydatna w chłodniejszych rejonach Polski- nie wymarza. Mroźna zima 2009/2010 i dwie następne nie wyrządziły jej żadnej krzywdy. 

Poniższa kępa to 2 sadzonki posadzone w odległości 30 cm.

rose-de-resht1.jpg

Rose de Resht zdecydowanie obala fałszywy pogląd o chorowitości i małej atrakcyjności róż historycznych! Rośnie i kwitnie bez większych zabiegów, pięknie zdobiąc rabatę przez cały sezon. Zachęcam do sadzenia tej starej ale jakże wdzięcznej odmiany!

rose_de_rescht_1.JPG

Rose_de_Rescht_1.jpg

rabata_bok_rose_de_rescht_pilgrim_gipsy_boy.JPG

Poniżej zdjęcie dorosłych krzewów Rose de Rescht w Rosarium Dortmund w Niemczech, sierpień 2011 (powtórne kwitnienie).

rose-de-resht-2.jpg


O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.