/* */ Rozarium :: Róża Bonica

Róża Bonica

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

dsc_0098.jpgBonica 82
Róża rabatowa, krzaczasta Meillanda z roku1981 (synonimy: Bonica, Demon, MEIdomonac); wyróżniona ADR w 1983 roku, AARS 1987.  W 2003 roku ogłoszona Hall of Fame, którego zaszczytu dostąpiły też: z róż współczesnych: Papa Meilland, Gloria Dei, Queen Elizabeth, Duftwolke, Schneewittchen, Double Delight, Pascali, Just Joey, Ingrid Bergmann, New Dawn, Eden Rose 85, Elina, Graham Thomas i Sally Holmes a z róż historycznych: Cecile Brunner, Gloire de Dijon, Gruss an Teplitz, Mme Alfred Carriere, Mme Hardy, Old Blush, Rosa Mundi (R. gallica Versicolor) i Souvenir de la Malmaison, Rosa chinensis Mutabilis, Rosa gallica officinalis. Tak zacne towarzystwo mówi samo za siebie .
Bonica jest niezwykle odporna na mróz i pełna wigoru. Kwiat w kolorze jasnego różu pełny do 30 płatków, średnicy ok. 5 cm, samoczyszczący (płatki opadają po przekwitnięciu). Kwitnie nieprzerwanie od czerwca do mrozów. Jedna z najdłużej kwitnących róż jakie znam. Jesienią tworzą się owoce szupinkowe, trwałe całą zimę.

Bonica_owoce.jpg

Bonica6_-_Kopia.JPG
Bardzo dobrze znosi gorsze warunki uprawy, półcień, jak i gorące stanowiska o wystawie południowej.
Lekko podatna na atak mączniaka prawdziwego lub czarnej plamistości pod koniec sezonu. Choroba szybko ustępuje. Obficie zawiązuje kuliste owoce, które utrzymują się do wiosny.

bonica-82-11.jpgPokrój krzewu wzniesiony, przewieszający. Wysokość do 1,5 m, czasami wyższa. Mocno cięta co roku będzie niższa i zachowa zwarty kształt. Słabo cięta może osiągnąć około 1,8m i szerokość ponad 1m. Dla uzyskania szybkiego efektu można posadzić 3 szt. na 1 m2. Jeden krzew po kilku latach także rozrośnie się na szerokość 1m. Ostatecznie osiąga o wiele większe rozmiary niż podano w katalogach. Moja 6-letnia Bonica osiągnęła wysokość 1,7 m.
Moim zdaniem to jedna z najbardziej efektownych, stale kwitnących i bezproblemowych róż. Sprawdza się w każdych warunkach!

Bonica.jpg

Bonica_3.JPG

Jeśli dopiero zainteresowałeś się różami i chciałbyś posadzić pierwszą różę w swoim ogrodzie to szczerze polecam tą odmianę na dobry początek! Bonica nigdy nie zawodzi! 
Polecam ją na żywopłot lub rabaty mieszane w stylu angielskim, w połączeniu z takimi roślinami, jak np: lawenda, szałwia, dzwonek, ostrogowiec.

Bonica_rabata_2.JPG

Bonica bardzo dobrze sprawdza się jako róża pienna, kwitnie całe lato z małymi przerwami.

Bonica_pienna_-_Kopia.JPG

Bonica_2.JPG

Pochodzenie: (Rosa Sempervirens x Mlle Marthe Caron) x Picasso (McGredy 1971). Pełna mrozoodporność, strefa 4b-9b USDA.

Zdjęcia w moim ogrodzie.

Bonica7_-_Kopia.JPG


O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.