/* */ Rozarium :: Róża Bobby James

Róża Bobby James

Napisany przez admin // grudnia 31, 1969 // w Róże // 0 Komentarzy

bobby-james_1.jpgBobby James (Bobbie James)-rambler, mieszaniec Rosa multiflora lub Rosa wichurana, pochodzenie nieznane. Wprowadzona na rynek przez Sunningdale Nursery w roku 1961.

Kwitnie na początku lata delikatnymi, białymi kwiatami z żółtymi pręcikami. Kwiaty w dużych pękach, silnie pachnące o 10-15 płatkach. Niezwykle silny rambler, osiągający wysokość do 7 metrów. Pędy mocno kolczaste, rosną bardzo szybko. Już dwuletnia sadzonka osiąga 2- metrowe przyrosty w sezonie. Liście jasne, zdrowe, odporne na choroby. Odporna na mróz, strefa 5b USDA. Polecany do obsadzania wysokich drzew, pergoli, altan. 

Pamiętajmy, aby nie przycinać pędów wiosną, gdyż jednokrotnie kwitnące ramblery kwitną na dwuletnich i straszych pędach. Cięcie wykonujemy po kwitnieniu w lipcu.

bobby-james-5-copy.jpgBobby James kwitnie długo, około 4 tygodni lub dłużej przy sprzyjającej pogodzie. Kwiaty nie więdną w upale i wciąż otwierają się kolejne jedne po drugich, przez co kwitnienie się wydłuża. 

Z roku na rok zimuje coraz lepiej . Im grubsze pędy tym lepsza ich odporność na mróz. 

Poniżej zdjęcie Bobbiego Jamesa z Rosarium Dortmund z sierpnia 2011, niestety już po kwitnieniu ale zrobiłam je specjalnie dla pokazania wielkości i budowy krzewu. Rozpięty na drewnianych podporach tworzy olbrzymią, różaną altanę. Bajkowa róża!

bobby-james-copy.jpg

bobby-james-4-copy.jpg

Poniższe zdjęcia z mojego ogrodu z 2014 roku. Bobby James obrósł pergolę wokół tarasu na długość kilku metrów. Pędy idealnie zniosły zimę bez uszkodzeń mrozowych i zakwitły na całej długości. Ilość kwiatów przeszła moje oczekiwania. Prawdziwy popis kwitnienia! 

Bobby_james_3.JPG

Bobby_james_1.JPG

Bobby_james_5.JPG

Bobby_james_4.JPG

bobby_james_robin_hood_pergola_taras.JPG

bobby_james_3.JPG

bobby_james_43.JPG

bobby_james_2.JPGbobby_james_2_-_Copy.JPG

bobby_james_10.JPG

bobby_james_15.JPG

bobby_james_16.JPG

bobby_james_18.JPG

bobby_james_24.JPG

bobby_james_2.JPG

bobby_james_6.JPG

 

Zdjęcia w ogrodzie autorki.

Róża do nabycia w sklepie Rozarium

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.