/* */ Rozarium :: Róża Ballerina

Róża Ballerina

Napisany przez admin // czerwca 13, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

ballerina1.jpgBallerina  (Bentall 1937/ na bazie dorobku Pembertona) - mieszaniec piżmowy, należy do grupy polianów; krzaczasta/parkowa, osiąga wysokość do 1,5 m a czasem więcej w ciepłym klimacie. Pochodzenie nieznane. Wydaje dużo pędów tworząc gęsty, rozłożysty krzew. Łatwa w uprawie, kwitnie obficie kilka razy w sezonie. Kwiaty lekko pachnące w dużych baldachach, małe, jasno różowe z białym oczkiem i żółtymi pylnikami, jaśniejące w słońcu. Jesienią krzew zdobią pomarańczowe owoce wielkości grochu. Mrozoodporność strefa 5b, - 26C.

Ballerina szybko zakwita po posadzeniu:

Ballerina_3.JPG

Ballerina_2.JPG

Mój jednoroczny krzew rósł w miarę zdrowo (lekka plamistość jesienią) , zaczął kwitnienie około 15. czerwca. Podczas upałów letnich został zaatakowany przez przędziorki. Po oprysku owadobójczym szybko się zregenerował i odżył na nowo kwitnąc do mrozów. Z wiekiem staje się coraz odporniejszy na choroby. Duże wiechy drobnych kwiatów mają naturalny, sielski urok. Wydaje się idealna do założeń naturalistycznych, na rabaty mieszane z bylinami i hortensjami. Posadzenie np. 3 sadzonek w grupie utworzy duży, rozłożysty krzew, kwitnący od czerwca do mrozów. Zimował dobrze pod śnieżną okrywą. Polecam!

Ballerina_3.JPG

balerina.jpgBallerina_1.JPG

ballerina2.jpgBallerina najlepiej komponuje się z podobnymi różami o drobnych, pojedyńczych kwiatach, jak Mozart, Puccini, Robin Hood, Nozomi. Jej duże kwiatostany przypominają horhensje bukietowe. Pięknie wygląda też u podnóża róż pnących, drobno kwitnących ramblerów. Na zdjęciu poniżej przykład takiego połączenia: Ballerina i róża pnąca Super Excelsa- obie odmiany powtarzają kwitnienie przez cały sezon do mrozów.

ballerina3.jpg

ballerina-se-copy.jpg


O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.