/* */ Rozarium :: Róża Abraham Darby

Róża Abraham Darby

Napisany przez admin // czerwca 13, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

abraham-1.jpg

Odmiana wyhodowana przez Davida Austina w 1985 roku, przez skrzyżowanie Aloha (Boerner, 1949) x Yellow Cushion (David L. Armstrong, 1966). Synonimy: AUScot, Country Darby.

Bujny krzew kwitnący z małymi przerwami przez całe lato do jesieni. Z dużych, kulistych pąków rozwijają się pełne kwiaty  w kolorze różu, brzoskwini i żółci. Można powiedzieć, że niemal każdy kwiat ma troszke inny kolor w zalezności od temperatury, gleby czy nasłonecznienia. Na zdjęciu obok widać pierwsze kwiaty Abrahama, jakie zakwitły w moim ogrodzie gdy sadzonka rosła jeszcze w donicy. Były dokładnie tak intensywnie morelowe! Każde kolejne kwitnienie wydawało już kwiaty bardziej różowe. Porównując zdjęcia widać różnicę kolorów na kązdym z nich. Zapach silny owocowy z ziołową nutą. Kwiaty utrzymują się do 5 dni, w upale szybciej przekwitają.

Liście ciemnozielone, lekko podatne na czarną plamistość jesienią. Krzew rośnie szybko i bardzo silnie do wys. i szer. 2m. Pędy mocno kolczaste, przewieszają się na boki pod ciężarem kwiatów. Abrahama można prowadzić też w formie pnącej przy ciepłej ścianie w osłonietych miejscach. Cięcie wtedy ograniczamy do skracania pędów bocznych wiosną. Pędy główne przyginamy do poziomu dla pobudzenia pąków bocznych wydających krótkopędy z kwiatami. Krzew wymaga dobrego, słonecznego stanowiska, lekko osłoniętego w samo południe oraz ochrony zimowej (kopczyk, okrycie jedliną lub matą słomianą). Zasilanie i polepszanie gleby próchnicą mile widziane. Wg mnie to jedna z najpiękniej pachnących róż angielskich!

Abraham_Darby_2_-_Kopia.JPG

Abraham Darby zakwita jako jedna z pierwszych róż w moim ogrodzie. Często na przełomie maja i czerwca pokazuje pierwsze kwiaty. Najczęściej kwitnie razem z różą Constance Spry.

Abraham_Darby_2.JPG

abraham-darby-2.jpgabraham-darby1.jpg

Abraham_-_Kopia.jpg

Abraham_2.JPG

Abraham_3_-_Kopia.JPG

 

Róża do nabycia w sklepie Rozarium

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.