/* */ Rozarium :: Charakterystyka ważniejszych gatunków róż

Charakterystyka ważniejszych gatunków róż

Napisany przez admin // czerwca 15, 2021 // w Róże // 0 Komentarzy

Obecnie wyróżnia się na świecie około 200 gatunków róż. Jednak tylko niektóre z nich znalazły większe zastosowanie w naszym klimacie i przyczyniły się do powstania współczesnych odmian.

Rosa x alba – Róża biała 
Znana w Europie od 1597 r (klasyfikacja Linneusza) to jedna z najstarszych róż ogrodowych. Początkowo przypuszczano, że jest mieszańcem R. canina var. dumetorum i R. gallica. Jednak badania genetyczne określiły jej pochodzenie od róży psiej (Rosa canina) i róży damasceńskiej (Rosa x damascena). Rośnie silnie do 3 m wysokości i podobnej szerokości. Pędy ma wzniesione, zielone z haczykowatymi kolcami różnej wielkości. Listków jest 5 do 7, szeroko eliptycznych, od spodu owłosionych, pojedynczo ząbkowanych. Ogonek liściowy jest owłosiony. Przylistki są wysoko przyrośnięte, całobrzegie.
Róże historyczne alba kwitną na początku lata od czerwca do lipca, posiadają bardzo dużą mrozoodporność i mogą być uprawiane na terenie całej Polski. Nie są wybredne co do gleby. Kwiaty pięknie pachną i przeważnie mają kolor biały lub jasno różowy. R.alba suaveolens jest uprawiana na południu Europy jako roślina olejkodajna. Najbardziej znane odmiany róży białej to: Suaveolens, Maxima, Madame Plantier, Celestial, Maiden’s Blush czy Königin von Dänemark - ta ostatnia uważana za najpiękniejszą w tej grupie (zdjęcie poniżej).

konigin-von-danemark.jpg

Rosa centifolia – Róża stulistna

należy do najstarszych róż ogrodowych, pochodzi prawdopodobnie z Kaukazu. Krzew jest gęsty, do 2 m wysokości. Pędy wzniesione, kolczaste. Wydaje dużo odrostów korzeniowych. Przylistki są wysoko przyrośnięte, całobrzegie. Listków jest przeważnie 5, które są piłkowane, cienkie, owłosione z obu stron lub tylko od spodu. Kwiaty bardzo pełne o stu płatkach, kuliste, silnie pachnące. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Róża stulistna wymaga starannej uprawy i dość silnego cięcia. Znosi mroźne zimy bez okrycia. Powstało wiele odmian różniących się barwą.

prezentacja_ra__stuistna_centifolia_redoute.jpg

Rosa centifolia muscosa- Róża stulistna mchowa

Spontaniczną mutacją róży stulistnej jest róża stulistna mchowa Rosa centifolia muscosa, która została wprowadzona do ogrodów w 1753 roku. Działki jej kielicha są większe niż u innych róż, pierzaste i omszone. Jest szczególnie efektowna w okresie gdy kwiaty są jeszcze w pąkach. Omszona szypułka kwiatowa jest wtedy najlepiej widoczna.

mchowa_centifolia_muscosa_alba_-_Copy.JPG

Rosa chinensis – Róża chińska

Została przywieziona z Chin około 1789 r. Jest krzewem do 1 m wysokości o pędach wzniesionych, rzadko pokrytych zagiętymi, czerwonymi kolcami. Młode pędy i listki są przeważnie czerwonawe. Przylistki zrośnięte na znacznej długości z ogonkiem liściowym. Listków jest 3 do 5 z wyraźnie większym listkiem szczytowym, które są z wierzchu nagie i błyszczące a pod spodem matowe i często niebieskawe. Brzegi listków są pojedynczo piłkowane. Kwitnie bez przerwy od czerwca do jesieni. Kwiaty duże, różowe u typu a u odmian od białych do purpurowych. Owoc owalny, nagi, początkowo zielony a z czasem nabiera barwy brudnobrązowej. W naszym klimacie róża chińska nie jest dostatecznie wytrzymała na mróz i wymaga solidnego okrycia. Jednak ten gatunek jest bardzo cenny gdyż jego mieszańce dały początek różom nowoczesnym nieprzerwanie kwitnącym przez całe lato.

Old_Blush_China.jpg

Rosa damascena – Róża damasceńska

Pochodzi z południowo-zachodniej Azji. Została przywieziona do Europy w 1524 roku. Krzew dorasta do 2,5 m wysokości. Pędy ma długie, zielone, przewieszające, gęsto pokryte jednakowymi, haczykowatymi kolcami. Listków jest przeważnie 5-7, o kształcie jajowatym, podłużnym, pojedynczo piłkowanych, na wierzchu nagich, od spodu owłosionych. Kwiaty w odcieniach różowych i czerwono-purpurowych, jednobarwne i dwubarwne, mocno pachnące. Gatunek ten  nie wymaga przycinania, jedynie prześwietlania. Może rosnąć w gorących miejscach od strony południowej. Uprawiany jest masowo w Bułgarii do produkcji olejku różanego.

damascena_1_-_Kopia.jpg

Rosa gallica – Róża francuska

Jeden z najstarszych gatunków róż. Pochodzi z południowej Europy i zachodniej Azji. W Polsce rośnie dziko. Krzew ma około 1 m wysokości, jest zwarty o pędach wzniesionych z licznymi odrostami korzeniowymi. Pędy mają barwę siną, pokryte są licznymi cienkimi, zakrzywionymi kolcami oraz szczeciniastymi gruczołkowatymi włoskami. Listki 3-5 długości 2-6 cm, szerokoeliptyczne, z nasadą lekko sercowatą, pojedynczo lub podwójnie ząbkowane, skórzaste, z wierzchu ciemnozielone. Spód jasniejszy, owłosiony z wystającymi nerwami. Przylistki wysoko przyrośnięte, całobrzegie. Kwiaty średnicy 5-6 cm, pachnące, purpurowe, czerwone lub różowe w różnych odcieniach. Szypułki kwiatowe długie, kolczasto gruczołowate. Kwitnie w czerwcu. Odmianę Conditorum (zdjęcie poniżej) używa się w cukiernictwie i do wyrobu wody różanej. Wyhodowano bardzo dużo odmian w tej grupie.

1conditorum_5.jpg

Rosa moschata – Róża piżmowa

Pochodzi z basenu Morza Śródziemnomorskiego i z Presji. Krzew do 3 m wysokości. Pędy łukowato wygięte lub czepne, nagie. Kolce proste lub lekko zagięte. Listków jest 5-7 o kształcie jajowatoeliptycznym, 3-5 cm długości, drobno piłkowanych, od spodu nagich z nerwem głównym owłosionym. Kwiaty białe, pachnące piżmem o średnicy 3-5 cm, przeważnie zebrane po 7 w baldachogrona. Kwitnie w czerwcu. Wymaga u nas dobrego okrycia zimowego, nie jest całkowicie odporna na mróz. Jest przodkiem takich ras róż, jak: noisettiana, lambertiana i szeroko pojętej grupy róż piżmowych zapoczątkowanych przez Pembertona.

1pauls_himalayan_musk_4.jpg

Rosa rubrifolia (glauca)  - Róża czerwonawa

Pochodzi z Europy Środkowej i spotykana jest też w Karpatach. W Polsce roślina uprawna i dziczejąca. Krzew osiąga 2-2,5 m wysokości, ma pędy czerwonawe z cienkimi kolcami. Najciekawsze są liście: sino-zielone, drobne, dekoracyjne cały sezon. Kwiaty małe, pojedyńcze, różowe z jaśniejszym centrum i żółtymi pylnikami. Kwitną w czerwcu-lipcu. Po kwitnieniu licznie zawiązują się kuliste owoce, lekko spłaszczone o barwie szkarłatnej. Krzewy wytrzymują półcień i słabsze gleby. Poleca się ten gatunek na żywopłoty, solitery lub rabaty mieszane. Nie wymaga przycinania, tylko prześwietlania. Zupełnie odporny na mróz w polskim klimacie.

glauca-copy.jpg

glauca.jpg

Owoce Rosa glauca.

Zdjęcia w ogrodzie autorki.

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.