Bruzdownica, zwiot różany i nimułka – szkodniki róż.

Napisany przez admin // 31 grudzień, 1969 // w Ogród // 0 Komentarzy

Największym zagrożeniem dla róż kwitnących na początku lata są larwy szkodników: Bruzdownica pędówka (Ardis brunniventris) i Zwiot różany (Monophadnus elongatulus). Ich atak może zniszczyć większość pąków kwiatowych.

W czasie wykształcania się pierwszych pąków na róży możemy zauważyć nagłe więdnięcie wierzchołków młodych pędów, które wraz z pąkami zwisają, bru­natnieją i usychają. Powodują to larwy, które żerują w szczytowych pędach (bruzdownica żeruje od góry do dołu a zwiot różany od dołu do góry). Zniszczone pąki róż już nie zakwitną.

zwiot1_-_Kopia.jpg

Larwy zimują w kokonach, w glebie pod krzewami. Wiosną przepoczwarczają się w muszki błonkówki. Wylot błonkówek trwa od połowy kwietnia do początku czerwca. Z jaj złożonych przez samice, wylęgają się larwy, które żerują w środku pędu. Dorosła larwa wygryza otwór w pędzie, którym wychodzi i dostaje się do gleby gdzie zimuje do następnej wiosny. 

Po zniszczonych pąkach kwiatowych, pozostaje czekać na drugą fazę kwitnienia ale u róż kwitnących jeden raz, nie doczekamy się już kwiatów w tym sezonie. Warto zatem zapobiegać atakowi tych szkodników w kolejnych latach. Zwalczamy je tam gdzie wystąpiły duże szkody rozpoczynając na przełomie marca i kwietnia rozsypując i mieszając płytko z glebą Basudin 10 GR 6-10 g/m2 lub Diazinon 10 GR 8-12g/m2 i to samo powtarzamy w połowie czerwca w celu zniszczenia wylęgających się larw. 

Gdy zauważymy szkodnika na krzewach wiosną, natychmiast obrywamy i niszczymy czubki pędów razem z larwami a róże opryskujemy jednym z owadobójczych środków systemicznych, które działają też wewnątrz rośliny i krążą z jej sokami ok. 3 tygodni, np: Mospilan, Confidor. Na opryskanych krzewach nie wylęgną sie już nowe larwy.

Kolejnym szkodnikiem róż jest Nimułka różana (Blennocampa pusilla). 

Zerujące larwy powodują zwijanie się liści w rulonik. Zmniejsza to wartość dekoracyjną roślin a w wypadku zaatakowania podkładek R. canina może osłabić ich wzrost. Nimułka jest małą błonkówką ok. 4mm długości a jej larwa ma kolor seledynowy i długość 5-6 mm. Gatunek ten zimuje również w glebie i czas jego żerowania zbiega się z bruzdownicą i zwiotem różanym (do połowy czerwca). Zwalczanie szkodnika jak wyżej. 

Poniżej Nimułka różana, dorosły osobnik:

zwiot-rc3b3c5bcany5.jpg

zwiot-rc3b3c5bcany.jpgBruzdownica pędówka:
-pierwsze objawy – czarne czubki pędów
- wewnątrz pędu jasna larwa 

 

 

 

 - kilkumilimetrowa larwa wydobyta w pędu:

zwiot-rc3b3c5bcany3.jpgzwiot-rc3b3zany4.jpg

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.