Uprawa róż: sadzenie, podlewanie, okrywanie, nawożenie

Napisany przez admin // 31 grudzień, 1969 // w Ogród // 0 Komentarzy

Chcąc posadzić róże w ogrodzie musimy zastanowić się najpierw które stanowisko oraz glebę lubią najbardziej. Aby nasze  róże obficie kwitły i zdrowo się rozwijały musimy spełnić kilka warunków:

- zapewniamy stanowisko słoneczne lub lekko ocienione; minimalna ilość słońca to 5-6 godzin dziennie;
- wybieramy miejsce przewiewne ale nie w silnym przeciągu,
unikamy zastoisk gorąca, np. pod jasną ścianą domu od południa;
unikamy zastoisk mrozowych w zagłębieniach terenu;

 Jaka gleba jest najlepsza dla róż?

gleba gliniasto-piaszczysta z dużą zawartością próchnicy i nawozu naturalnego: kompostu, dobrze rozłożonego obornika; w żadnym wypadku nie stosujemy świeżego obornika, ponieważ “pali” korzenie roślin!
- słabe, piaszczyste gleby polepszamy dodatkiem nawozów naturalnych a ciężkie, mokre, gliniaste gleby rozluźniamy piaskiem i kompostem;

- do donic i pojemników kupujemy ziemię do róż lub do roślin kwitnących, pamiętając aby nie była to mieszanka torfowa, która bardzo szybko przesycha ale ziemia kompostowa z dodatkiem glinki (np. ziemia do róż Substral); ziemię dodatkowo użyżniamy np. suszonym obornikiem, kompostem, preparatami ekologicznymi (Biohumus, Astvit, EM).

 IMG_2194_-_Kopia.JPG

Jak przechowywać kupione róże do czasu sadzenia?

- sadzonki nagokorzeniowe po zakupie jak najszybciej moczymy w wiadrze z wodą przez 12-24 godzin; najlepiej pozostawić je na całą noc w wodzie w temperaturze powyżej O stopni i sadzić następnego dnia. Róże można też na noc w całości namoczyć w wannie z wodą, aby nabrały jak najwięcej wilgoci.

sadzenie_r_2.jpg

- jeśli otrzymaliśmy pocztą sadzonki róż a ziemia wiosną jest jeszcze zamarznięta, sadzimy je do jakiegokolwiek pojemnika, wiadra, dużej donicy, zasypujemy kupioną ziemią z worka, podlewamy i wystawiamy do jasnego i chłodnego pomieszczenia: zimnej piwnicy, garażu, ganku czy na strych. Powoli hartujemy je wystawiając w dzień na dwór gdy nie ma mrozów, a na noc zabierając do pomieszczenia. Najważniejsze aby takie róże nie stały w ciepłym mieszkaniu, ponieważ zaczną rosnąć a po wystawieniu ich wiosną na dwór na chłodne powietrze przeżyją szok termiczny co bardzo osłabi rośliny. Pamiętajmy, że w maju są jeszcze przymrozki a rozhartowana róża może nawet nie przeżyć takich dużych skoków temperatury.

 - sadzonki kupione jesienią, moczymy i sadzimy do gruntu. 

- sadzonki w doniczkach, kupione latem, podlewamy obficie i sadzimy do gruntu w dowolnym terminie. Sadzimy tak, jak w przypadku róż nagokorzeniowych.

Jak odpowiednio sadzić róże?

Sadzenie wiosną:

- róże nagokorzeniowe: pędy i korzenie przycinamy na długość ok. 15-20 cm . Zostawiamy wszystkie korzenie cieniutkie, tzw. włośnikowe- to one zapewnią pobieranie wody i składników pokarmowych nowo posadzonej róży!
- wykopujemy dołek odpowiednio duży, aby korzenie zmieściły się tam bez zaginania; ziemię na dnie dołka rozluźniamy widłami;

sadzenie_r_3.jpg
- ziemię z dołka mieszamy w kompostem i obornikiem; w przygotowanym dołku sadzimy różę na taką głębokość aby miejsce szczepienia znalazło się 3-5 cm poniżej poziomu gleby. Zasypujemy przygotowaną mieszanką i obficie podlewamy. Głębokie sadzenie róży zapobiega wybijaniu dzikich odrostów korzeniowych z podkładki oraz jest dodatkowym zabezpieczeniem miejsca szczepienia przez mrozem.

sadzenie_r_5.jpg sadzenie_r_4.jpg
- wokół posadzonego krzewu tworzymy zagłębienie na kształt misy, do którego wlewamy wodę.
ważne! - aby zapobiec wysychaniu pędów posadzone krzewy od razu podlewamy (ok. 10 l wody na 1 krzew) i kopczykujemy (wystawać powinny tylko czubki pędów) czy to wiosną czy jesienią.

sadzenie_r_6.jpg

Rośliny sadzone wiosną odkrywamy po 2-3 tygodniach, gdy wznowią wzrost czyli zaczną wypuszczać now pędy. Sadzone jesienią odkrywamy dopiero po rozmarznięciu gruntu w marcu.
ważne wiosną: przez pierwsze trzy miesiące po posadzeniu róże  w gruncie podlewamy regularnie co kilka dni dużą dawką wody (10 l na krzew)! Róże posadzone w donicach podlewamy częściej, nawet codziennie aby utrzymać stałą wilgotność. Zaniedbanie podlewania może prowadzić do podsychania krzewu i jednocześnie do inwazji chorób i szkodników na osłabionej roślinie.

 Sadzenie jesienią:

- sadzenie jesienne róż różni się od wiosennego tym, że nie przycinamy pędów przed sadzeniem, jedynie skracamy nieco korzenie. Pędy skracamy dopiero wiosną. Reszta czynności, jak wyżej.

Nawożenie róż:

- nawozy zaczynamy dostarczać dopiero w drugim roku po posadzeniu rozsypując je wiosną wokół krzewów i mieszając z glebą;
- nawożenie kończymy do końca lipca aby rośliny zdążyły odpowiednio zdrewnieć przed zimą;

Ściółkowanie róż:

- po zakorzenieniu róży, od drugiego roku zaczynamy ściółkować glebę aby zatrzymać jak najwięcej wilgoci. Do tego celu może służyć rozdrobniony materiał roślinny, kora, ścięta trawa, liście.

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.