Rok w ogrodzie. Kalendarz prac ogrodowych.

Napisany przez admin // 31 grudzień, 1969 // w Ogród // 0 Komentarzy

Grudzień

- nadal zabezpieczamy wrażliwe rośliny przed zimnymi wiatrami i mrozem;

- usypujemy kopczyki różom i wrażliwszym gatunkom roślin; okrywamy słomą, włókniną lub jedliną;

- czyścimy i konserwujemy narzędzia;

dokarmiamy ptaki po większych opadach śniegu;

- nie usuwamy opadłych liści i resztek roślinnych z rabat, służą one do ochrony życia glebowego i późniejszego zasilenia gleby wytworzoną z nich próchnicą;

-cebule hipeastrum (zwartnica) po 2-3 miesięcznym spoczynku sadzimy do doniczek. Cebula powinna być zagłębiona do połowy w ziemi a  średnica doniczki tylko 2-4 cm szersza od średnicy cebuli. Roślinę stawiamy na słonecznym parapecie i zaczynamy podlewać po pojawieniu się pąka kwiatowego. Najlepiej podlewać od spodu na podstawkę aby nie moczyć cebuli. Hipeastrum najlepiej rośnie w temperaturze 15-20 stopni.

hipeastrum.jpg 

Listopad

- róże: nadal sadzimy zakupione krzewy róż; przesadzamy starsze okazy w ogrodzie- teraz jest na to najodpowiedniejsza pora! Przesadzane krzewy muszą zostać przycięte i wysoko okopczykowane po posadzeniu;

- kopczykujemy róże do wysokości 20 cm; wrażliwsze odmiany okrywamy dodatkowo jedliną lub włókniną;

Nowo posadzone krzewy kopczykujemy kompostem, który wiosną rozgarniamy wokół jako nawóz;
pod starsze krzaczki nagarniamy opadłe liście;
róże 4-letnie i starsze nie wymagają już tak dokładnej osłony, okrywają je liście spadające z pobliskich drzew i krzewów, których nie wygrabiamy jesienią, służą za naturalną ściółkę.
Korony róż piennych osłaniamy jutą, włókniną lub innym przewiewnym materiałem. Giętkie egzemplarze można nagiąć delikatnie do gruntu i przysypać ziemią.

Okrywanie_kopiec_Apricot_Graham_Thomas.jpg

Ukorzenione latem sadzonki zielne starannie zabezpieczamy liśćmi, słomą i jedliną lub przechowujemy w donicach w szklarni, inspekcie lub w jasnej, nieogrzewanej piwnicy.

sadzonki_r.JPG

byliny i krzewy: po przymrozkach zabezpieczamy wrażliwe gatunki roślin;

Październik

- róże: końcem października sadzimy pierwsze krzewy róż: przycinamy lekko końce korzeni, moczymy w wiadrze z wodą od kilku do kilkunastu godzin, ziemię zasilamy dawką przeleżałego obornika lub kompostu. Sadzonki sadzimy na taką głębokość, aby miejsce szczepienia znajdowało się 3-5 cm pod poziomem gruntu. Jesienią nie przycinamy pędów róż (cięcie zostawiamy na wiosnę). Nowo posadzone krzewy obficie podlewamy i od razu kopczykujemy, aby uchronić pędy przed wysychaniem i zatrzymać wilgoć wokół krzewu. Zimny wiatr potrafi bardzo szybko wysuszyć pędy nowoposadzonych róż, które jeszcze nie są ukorzenione i nie pobierają wody z podłoża. 

IMG_2192.JPG

Zbieramy już dojrzałe owoce róż i mieszamy z wilgotnym piaskiem (stratyfikacja). Miejsca zasiewu dokładnie oznaczamy.

Ścinamy i sadzimy zdrewniałe sadzonki Rosa multiflora oraz sadzonki róż pnących. Sadzonki zdrewniałe tniemy na długośc około 20 cm z pędów grubości ołówka. Wysadzamy je do ziemi zagłębiając do poziomu najwyższego oczka. Obficie podlewamy.

- cebulowe: sadzimy cebulki roślin wiosennych;

rośliny sezonowe: po pierwszych przymrozkach wykopujemy rośliny wrażliwe na mróz: agapanty, dalie, mieczyki, kanny, ismeny, tuberozy; przycinamy pędy 10 cm nad bulwą/kłączem i przenosimy przysypane piaskiem do chłodnej piwnicy (+5 st.). Chore egzemplarze od razu usuwamy.

Wrzesień

- róże: przygotowujemy miejsca pod nowe krzewy róż, zaopatrujemy się w materiały użyźniające glebę: glinę, obornik, kompost, wióry rogowe, Astvit, Biohumus. Glebę bardzo dobrze użyźnia również dodatek skał powulkanicznych (perlit, zeolit, tuf, pumeks) .

Zbieramy i usuwamy liście porażone przez czarną plamistość i inne choroby czy szkodniki.

Kończymy okulizowanie róż.

Przeglądamy oferty szkółek i sklepów oraz planujemy nowe nasadzenia jesienne.

-cebulowe: sadzimy większość roślin cebulowych. Wybieramy dla nich miejsca najszybciej nagrzewające się wczesną wiosną. Idealnym towarzystwem dla nich będą ciemierniki, pierwiosnki, zawilce greckie, przylaszczki. Ładnie wyglądają np. łany krokusów, przebiśniegów kwitnących pod oczarem, kaliną wonną, forsycją czy pigwowcem.

Lilie_candidum.JPG

Sierpień:

-róże: pielęgnujemy na bieżąco krzewy, odchwaszczamy i podlewamy w czasie suszy; usuwamy dzikie odrosty z podkładek. Końcem lata może atakować jedna z najgroźniejszych chorób róż: czarna plamistość (czarne, owalne plamy na liściach)- po zauważeniu pierwszych oznak choroby, stosujemy ekologiczne środki ochrony: Astvit, Bioczos, Mydło Himal, Olej z miodli indyjskiej (Neem), wyciągi ziołowe. Opryski powtarzamy do momentu ustania choroby.

crown_princess_margareta_-_Copy.JPG

Okulizujemy róże w tzw. śpiące oczko na podkładkach Rosa canina lub Rosa multiflora.

W dalszym ciągu ścinamy sadzonki zielne, które sadzimy w mieszaninę ziemi kompostowej z piaskiem i torfu w stosunku 3:1. Sadzonki przykrywamy i cieniujemy.

-krzewy ozdobne: przygotowujemy sadzonki zielne z krzewów liściastych, przycinamy żywopłoty;

-cebulowe: sadzimy pierwsze cebule takie, jak: szachownica cesarska, narcyzy, cebulica syberyjska, śnieżyca wiosenna;

-byliny: przesadzamy i dzielimy kępy bylin kwitnących wiosną.

Lipiec:

- róże: nawozimy ponownie dostępnym nawozem do róż (najlepszy kompost, obornik, nawozy naturalne), nawóz mieszamy z wierzchnią warstwą gleby i obficie podlewamy, ściółkujemy glebę pod krzewami; w lipcu kończymy ostatecznie nawożenie aby pędy mogły dostatecznie zdrewnieć przed zimą.

ramblery- róże pnące wiotkie przycinamy po kwitnieniu aby pobudzić wyrastanie nowych pędów, które zakwitną w następnym sezonie. Przycinamy pędy główne nad silnym, nowo wyrastającym  pędem bocznym. Pędy boczne skracamy na 2-3 oczka. Młode pędy w miarę wzrostu przywiązujemy poziomo do podpór aby pobudzić śpiące pąki boczne do wytworzenia kwiatów w przyszłym sezonie.

pauls_himalayan_musk.JPG

U wszystkich typów róż usuwamy pędy uszkodzone, połamane przez wiatr i deszcz;

Przekwitnięte róże wielkokwiatowe obcinamy nad trzecim liściem położonym poniżej kwiatu co pobudzi wyrastanie kolejnych pędów kwiatowych.

Jeśli chcemy rozmnożyć róże, przez całe lato jest na to dobry czas. Tniemy sadzonki zielne grubości ołówka dł. ok. 10-15cm ze środkowej części pędu, usuwamy 2 dolne liście i zagłębiamy w ziemi do połowy ( w miejscu ocienionym). Przykrywamy folią, szkłem, plastikową butelką aby ograniczyć parowanie. Po 4-6 tygodniach sadzonki powinny sie ukorzenić.

W miarę potrzeby przycinamy pędy krzewów i bylin, spulchniamy glebę wokół roslin, ściółkujemy.

Czerwiec:

-róże: czerwiec to czas głównego kwitnienia róż;

rabata_bok_rose_de_rescht_pilgrim_gipsy_boy.JPG

usuwamy przekwitłe kwiaty, podwiązujemy pędy do podpór, podpieramy krzewy i ściółkujemy glebę aby ograniczyć parowanie i rozwój chwastów oraz zasilić glebę w próchnicę.

Podczas suchej i upalnej pogody zwracamy uwagę na ataki przędziorka i mączniaka prawdziwego. Stosujemy opryski prewencyjne oraz podlewanie gnojówką roslinną w celu wzmocnienia roślin.

Mączniaka łatwo zlikwidować opryskiem z sody oczyszczonej (1 łyżeczka na 1litr wody). 

Przędziorki ostraszamy preparatem: Bioczos, Astvit, olej z miodli indyjskiej (Neem).

byliny: o 1/3 przycinamy pędy bylin, aby lekko opóźnić kwitnienie ( np. dzielżan, rudbekie, astry), mocno tniemy przekwitłe byliny – powtórzą kwitnienie końcem lata (np. ostróżka, łubin, przymiotno, chaber, złocień różowy); w tym miesiącu wysiewamy byliny rozmnażane tą metodą, np: aster, dzwonek, mak, firletka, języczka, złocień, gipsówka; przez podział rozmnażamy np: funkie, bodziszek, dzwonek karpacki, pierwiosnki, barwinek, rozchodniki, macierzanki, skalnice, rojniki;

-krzewy ozdobne: nawozimy powtórnie kompostem lub przekopostowanym obornikiem,

bukszpan przycinamy w pochmurny dzień;

cebulowe: co 3-4 lata wykopujemy tulipany, hiacynty, narcyzy i czosnki, suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu i przechowujemy na sucho do września;

-opryski: uważnie obserwujemy rośliny i w razie potrzeby stosujemy: Bioczos, Astvit, olej z miodli indyjskiej (Neem), wyciągi ziołowe;

Maj:

- róże: usuwamy dzikie odrosty i stosujemy nawozy naturalne wg potrzeb.

- byliny: w dalszym ciągu przesadzamy i dzielimy przekwitnięte byliny, np. floksy szydlaste, omieg wschodni, żagwin czy gęsiówkę kaukaską. Kępy roślin skalnych przycinamy po kwitnieniu aby były zwarte i gęste.

- krzewy ozdobne: po kwitnieniu przycinamy bzy lilaki, forsycje, migdałki. Skracamy o połowę pędy przekwitniętych wrzośców.

-rośliny doniczkowe: wynosimy na zewnatrz po ostatnich przymrozkach (około 15. maja). Pelargonie, datury czy fuksje nawozimy intensywnie odpowiednim nawozem aby utrzymać ciągłość kwitnienia przez całe lato.

-winorośl: podwiązujemy pędy na podporach.

winogrona.JPG

-drzewka owocowe: szczepimy metodą “za korę”.

-ogród warzywny: co kilka dni zbieramy rabarbar, usuwając natychmiast pojawiające się pedy kwiatowe, które osłabiają karpę. Po ostatnich przymrozkach wysadzamy rozsady: pomidory, ogórki, paprykę, dynię i kabaczki. Zbieramy pierwsze nowalijki.

Kwiecień:

- w dalszym ciągu nawozimy rabaty mieszając nawóz z wierzchnią warstwą gleby,

- w czasie kwitnienia forsycji przycinamy róże. Wielkokwiatowe i rabatowe – krótko na 3-5 oczek, krzaczaste i parkowe skracamy wg potrzeb o 1/3 lub 1/4 długości pędów. Pnące powtarzające – przycinamy pędy boczne na 4-5 oczek, pnące jednokrotnie kwitnące – wycinamy tylko pędy przemarznięte i krzyżujące się, główne cięcie wykonujemy dopiero po kwitnieniu.

prezentacja_cicie_r.jpg

- nadal ściółkujemy glebę pod krzewami róż i krzewów ozdobnych, używając słomę, korę, zrębki drewna, trawę;

- pod koniec miesiąca przycinamy przekwitnięte pędy forsycji, migdałka i tawuły wczesnej,

- wciąż możemy dzielić i przesadzać byliny letnie i jesienne,

siejemy nasiona roślin jednorocznych, pikujemy marcowe wysiewy i powoli hartujemy rozsady,

- pod koniec miesiąca sadzimy mieczyki i dalie na rabatach,

- możemy już przesadzać cebule przebiśniegów,

- w fazie różowego pąka tniemy brzoskwinie.

przebisniegi-kopia.jpg

 

Marzec:

- po stopnieniu śniegu nawozimy glebę kompostem, obornikiem i ściółkujemy materią organiczną (słoma, kora, trawa),

porządkujemy rabaty po zimie, wycinamy zaschnięte pędy, ściółkujemy glebę materiałem organicznym;

stosujemy cięcie odmładzajace u dereni, wierzb, perukowców (opcjonalnie), tniemy nisko zeszłoroczne przyrosty;

- gdy tylko ziemia rozmarznie sadzimy róże z gołym korzeniem przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, nad krzewem usypujemy kopczyk ziemi aby ochronić pędy przed wysychaniem. Kopczyki usuwamy po 4-5 tygodniach gdy róża wznowi wzrost;

-wysiewamy do gruntu pierwsze nasiona (groszek pachnący, łubin),

-odmładzamy i dzielimy byliny kwitnące latem,

-pielęgnujemy trawnik: napowietrzamy, wygrabiamy, zasilamy przesianym kompostem,

- w połowie miesiąca, po ustaniu mrozów, zdejmujemy przykrycie z krzewów, zaczynamy odgarniać kopczyki i przycinamy róże. W rejonach chłodniejszych czekamy z tymi czynnościami do ustabilizowania pogody. Umowny termin cięcia róż to okres kwitnienia forsycji.

- przygotowujemy glebę na rabatach: rozkładamy kompost, obornik, wióry rogowe aby wzbogacić ziemię pod nowe zasiewy i nasadzenia. Możemy wysiewać: sałatę, rzodkiewkę, zielony groszek, marchew i pietruszkę, oraz sadzić cebulę dymkę.

- w ostatniej dekadzie miesiąca możemy założyć nowy kompostownik a starą pryzmę przewracamy i napowietrzamy;

- w skrzynkach możemy posadzić rośliny odporne na chłody: bratki, pierwiosnki, ciemierniki i fiołki.

bratki.JPG

Luty

- podczas kupowania roślin w punktach ogrodniczych zwracamy dużą uwagę na ich stan zdrowia; cebule muszą być bez plam, jędrne i twarde; sadzonki zwarte; wybieramy największe okazy cebul, bulw czy kłączy z wyraźnymi pąkami śpiącymi (np. piwonie);

roślin otrzymanych pocztą nie trzymamy w ciepłym pomieszczeniu, od razu przenosimy je do chłodu ale powyżej 0C (max. +5 st.) lub na zewnątrz (jeśli nie ma mrozu);

- po ustaleniu się dodatniej temperatury możemy rozpocząć pierwsze nawożenie gleby kompostem. 
- w lutym nadal przeprowadzamy cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów – wycinamy uszkodzone lub krzyżujące się konary;

- po ustąpieniu mrozów możemy zacząć przycinanie powojników i wiciokrzewów . 
wysiewamy do pojemników nasiona roślin jednorocznych o przedłużonym okresie wegetacji takich jak: szałwia, lobelia, żeniszek, petunia, begonia stale kwitnąca, kobea.
- pod koniec lutego zaczynamy wysiewać w szklarni lub na parapteach warzywa : marchew, por, rzodkiew;

Styczeń

- w najcieplejszych rejonach zaczynają kwitnąć pierwsze krzewy (oczar)  i byliny (przylaszczka, ciemiernik, bratek);

przylaszczka.jpg

- teraz jest odpowiednia pora do cięcia drzew i krzewów. Tniemy w taki sposób, aby nie straciły swojego naturalnego pokroju. Przycinamy drzewa owocowe, głównie grusze i jabłonie. Wycinamy pędy krzyżujące się, uszkodzone lub rosnące do środka korony. Większe rany smarujemy maścią ogrodniczą aby uchronić przed wniknięciem patogenów w głąb pędów.

pnie drzew białkujemy wapnem ogrodniczym aby uchronić przed pękaniem kory podczas wahań temperatury w ciągu dnia i nocy.

- po pierwszych odwilżach sprawdzamy okrycie róż i wrażliwych bylin. Jeśli nie ma już okrywy śnieżnej rośliny okrywamy stroiszem, słomą, korą lub po prostu obsypujemy ziemią. Podczas dużych wahań temperatury na przedwiośniu bardzo łatwo o przemrożenie pędów.

okrywanie_rz_jedlina.jpg

- po obfitych opadach, strząsamy nadmiar śniegu z iglaków i bukszpanów, aby jego ciężar nie wyłamał gałęzi.

- planujemy zakup nasion na wczesne wysiewy w domu; przeglądamy oferty szkółek roślin i sklepów internetowych (listę sprawdzonych szkółkarzy podaję w dziale Linki),  planujemy nasadzenia na kolejny sezon.

- w styczniu można jeszcze ciąć pędy na zrazy; dołujemy je w wilgotnym piasku w zimnej piwnicy o temp. +5 st.

sprawdzamy poziom tlenu w oczku wodnym. Podczas występowania okrywy lodowej ważne jest aby utrzymać otwór w lodzie przez całą zimę (pływak styropianowy). Objawem niedoboru tlenu jest podpływanie ryb do przerębla i połykanie przez nie powietrza.

dokarmiamy ptaki;

- umiarkowanie podlewamy rośliny doniczkowe w domu; większość roślin stawiamy na najjaśniejszych parapetach aby zapewnić zimą jak największy dostęp światła słonecznego.

oczar8.jpg


O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.