“Gärtnern mit Alten Rosen” John Scarman

Napisany przez admin // 31 grudzień, 1969 // w Ogród // 0 Komentarzy

picture-001.jpg

Róże historyczne zyskują w ostatnich latach coraz więcej zwolenników. Ich popularność rośnie nie tylko na Zachodzie ale i w Polsce. Literatura polska  w tym temacie jest niestety jeszcze bardzo uboga, dlatego chciałam zachęcić wszystkich miłośników róż do lektury “Gärtnern mit Alten Rosen” Johna Scarmana – wydanie niemieckie/“Gardening With Old Roses” - wydanie angielskie. Autor jest wieloletnim hodowcą róż, na swoim koncie ma już kilkadziesiąt własnych odmian, szczególnie powtarzających kwitnienie ramblerów. Wymienić można choćby: Scarman's Himalayan Musk, Lady Scarman, Hanka, Clematis Rose, Mozart's Lady, Penelope Hobouse czy Rayah's Rose (pierwsze zdjęcie). Powszechnie znane jest też jego inowacyjne podejście do cięcia i prowadzenia róż historycznych.

Ta książka pomoże nie tylko początkującym, ale i wszystkim specjalistom w tym temacie. Jest jedną z niewielu pozycji naprawdę szczegółowo opisujących wszystkie aspekty uprawy róż historycznych: wybór odmian i stanowiska, sadzenie, nawożenie, pielegnację, cięcie, prowadzenie i komponowanie z innymi roślinami. Wyczerpująco potraktowana część o cięciu starych róż, z czym mamy chyba najwięcej problemów. Ten sposób cięcia spotkał się z dużym uznaniem i nazywany jest powszechnie "metodą Scarmana".

W książce znajdziemy sporo zdjęć z własnego ogrodu i szkółki oraz wiele praktycznych przykładów zastosowania starych odmian. Porady potwierdzone wieloletnią praktyką i doświadczeniem ogrodniczym są dla mnie najcenniejsze! Szczerze zachęcam do lektury!

John Scarman, anglik z pochodzenia, mieszka w Bad Bellingen-Hertingen w Niemczech, gdzie mieści się jego posiadłość i szkółka Landhaus Ettenbühl. Prowadzone są tam popularne już kursy i praktyczne szkolenia sadzenia, pielęgnacji i cięcia róż metodą Scarmana, festiwale różane i imprezy okolicznościowe. Miejsce, z pewnością, godne uwagi nie tylko dla miłośników róż! 

Strona internetowa Johna Scarmana: http://www.landhaus-ettenbuehl.de/ 

Książkaw j. niemieckim: http://www.amazon.de/G%C3%A4rtnern-Alten-Rosen-John-Scarman/dp/3862440109/ref=pd_bxgy_b_img_b 

i w j. angielskim: http://www.amazon.co.uk/Gardening-Old-Roses-John-Scarman/dp/0004140850/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1298974870&sr=1-4

O autorze

admin

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.