Ostrogowiec Centranthus

Napisany przez Ewa // 31 grudzień, 1969 // w Inne rośliny // 0 Komentarzy

ostrogowiec-centrantus-ruber1.jpgCentranthus ruber (pot. Centrantus ruber) potocznie nazywany Ostrogowcem lub Centrantusem / Kentrantusem to jeszcze rzadko spotykana bylina lubiąca słoneczne i suche miejsca. Rośnie nawet na słabych, zasadowych glebach i w szczelinach murków skalnych.

Kwitnie na różowo/karminowo oraz na biało (odmiana Alba). Kwiaty zebrane w duże baldachy rozwijają się na końcach pędów. Na pędzie wyrastają ciągle nowe pąki z kwiatami. Przekwitnięte kwiatostany obrywamy nad nową parą pąków. W ten sposób roślina wytwarza nieprzerwanie kwiaty od maja aż do mrozów. Dorasta do wysokości 1 metra. Początkowo wzniesione pędy zaczynają się rozkładać na boki i dorosła kepa może zająć powierzchnię 1 metra.

Zimuje w postaci kłącza/grubego, palowego korzenia w kształcie powyginanej marchewki. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i ciepłym. Bardzo dobrze znosi suchą, przeciętną glebę ale cierpi od nadmiaru wilgoci. Z nadejściem pierwszych mrozów ostrogowiec traci liście. Pod okrywą śnieżną zimuje bardzo dobrze. W chłodniejszych rejonach lepiej okryć go też jedliną lub suchymi liśćmi.

centrantus-ruber.jpgRozmnaża się przez siew wiosną do gruntu, łatwo zasiewa się sam z opadłych nasion. Odmianę Alba o białych kwiatach rozmnażamy z sadzonek pędowych. Przesadzanie starszych kłączy jest możliwe tylko wiosną z zachowaniem należytej ostrożności aby nie uszkodzić kruchych korzeni. Przesadzany jesienią najczęściej gnije od nadmiaru wilgoci. Ostrogowiec świetnie komponuje się z innymi bylinami, roślinami cebulowymi, iglakami a przede wszystkim z różami. Obsadza się nim murki kwiatowe, kwietniki i skalniaki.

Bylina warta wiekszego rozpowszechnienia ze względu na bardzo długi okres kwitnienia i łatwość uprawy.

Na poniższym zdjęciu razem z różą Bonica 82 i szałwią lekarską.

rabata-przc3b3d-2.jpg

 centrantus-ruber-2.jpg

centrantus-ruber-3.jpg

centrantus-ruber-4.jpg

O autorze

Ewa J.

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby napisać odpowiedź. Zaloguj »

Komentarz sie pojawi po zaaprobowaniu.